Cover Image

Kiedy najlepiej zacząć stosować zabiegi z botoksem?

Kwiecień 17, 2023
Czas czytania: 2 minut

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to popularny zabieg medycyny estetycznej, który pozwala na redukcję zmarszczek mimicznych i odmłodzenie wyglądu. Jednym z często zadawanych pytań jest, w jakim wieku można zacząć stosować botoks?

Indywidualne podejście do wieku pacjenta

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku warto zacząć stosować botoks, gdyż wiele zależy od indywidualnych cech skóry, genetyki oraz stylu życia. Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się wcześniej u osób u jasnej karnacji, z genetycznymi skłonnościami do przedwczesnego starzenia się skóry lub prowadzących niezdrowy tryb życia.

Warto jednak zwrócić uwagę, że botoks może być stosowany zarówno w celu profilaktyki, jak i redukcji już istniejących zmarszczek. W takim przypadku profilaktyczne zabiegi można zacząć stosować w wieku ok. 25-30 lat, aby opóźnić pojawienie się zmarszczek mimicznych. W przypadku redukcji zmarszczek, zabiegi można rozpocząć, gdy pacjent zauważy, że zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne i utrwalone.

Odpowiedni moment na botoks – doradztwo lekarza medycyny estetycznej

Można powiedzieć, że najlepszym momentem na rozpoczęcie zabiegów z użyciem botoksu jest taki, gdy zmarszczki są jeszcze subtelne, a skóra wykazuje pierwsze oznaki starzenia się. Wówczas efekty zabiegów są bardziej naturalne, a cera wygląda na świeżą i wypoczętą.

Należy jednak pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu zabiegów z użyciem botoksu powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. Specjalista oceni stan skóry pacjenta oraz rodzaj i głębokość zmarszczek, a następnie doradzi, czy warto stosować botoks oraz jakie mogą być oczekiwane efekty. Jeśli zdecydujemy się na zabiegi w odpowiednim momencie, dbanie o swoją skórę i konsultowanie się ze specjalistą, będziemy mogli cieszyć się młodszym wyglądem przez długie lata.