Cover Image

Jakie są najczęściej powielane mity na temat toksyny botulinowej?

Styczeń 22, 2022
Czas czytania: 2 minut

Toksyna botulinowa, znana również jako botoks jest jednym z najbardziej popularnych środków wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Za jej pomocą już od wielu lat w szybki sposób poprawiany jest wygląd skóry oraz jej jakość. Z roku na rok na zabieg z wykorzystaniem botoksu decyduje się coraz więcej osób. Wraz z biegiem czasu, pojawia się również coraz więcej nieprawdziwych informacji na temat tej substancji.

Jakie są najczęściej powielane mity na temat toksyny botulinowej?

Botoks jest preparatem bezpiecznym, posiadającym wszelkie niezbędne badania potwierdzające jego neutralność na organizm ludzki. Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej trwa stosunkowo krótko. Preparat wprowadzany jest w określone miejsce, powodując wygładzenie skóry. Pierwszym popularnym mitem jest informacja, że nie tylko lekarze mogą aplikować tą substancję. Tak naprawdę zabieg botoksem może wykonywać tylko lekarz w gabinecie medycyny estetycznej, posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę na temat anatomii człowieka.

Drugim powszechnym mitem mówi o tym, że botoks jest szkodliwym dla zdrowia wypełniaczem. Substancja ta składa się z oczyszczonego białka, pozyskiwanego z określonego źródła, dawkowanego w ściśle określonych dawkach, nie stwarzających zagrożenia dla zdrowia czy życia. Co do określenia wypełniacz – w powszechnej opinii za pomocą botoksu można uzyskać tylko przerysowany, karykaturalny efekt. Toksyna botulinowa nie jest wypełniaczem w klasycznym tego słowa rozumieniu. Podanie botoksu powoduje rozluźnienie mięśni i zablokowanie ich pracy, dzięki czemu rysy wygładzają się, nie zmieniają swojego wyglądu.

Kolejną nieprawdziwą informacją na temat tego preparatu jest to, że po jego podaniu dana osoba ma maskę zamiast twarzy. Prawda jest taka, że odpowiednio podany botoks w dopasowanej ilości nie powoduje zaniku mimiki twarzy. Jeżeli toksyna botulinowa zostanie podana nieumiejętnie bądź w zbyt dużej dawce, to twarz może przybrać nienaturalny wygląd bez mimiki. Ostatni często powtarzany mit dotyczy czasu działania tego środka. Popularne jest stwierdzenie, że botoks trzeba co chwilę poprawiać, ponieważ jego działanie jest bardzo krótkotrwałe. Dobrze wykonany zabieg daje efekty, które utrzymują się od trzech do sześciu miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.