Cover Image

Dbanie o skórę po botoksie – o czym trzeba pamiętać?

Maj 18, 2023
Czas czytania: 3 minut

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to popularny środek stosowany w medycynie estetycznej w celu redukcji zmarszczek mimicznych i wygładzenia skóry. Właściwa pielęgnacja skóry po zabiegu botoksu przyczynia się do długotrwałych rezultatów, pozwalając cieszyć się gładką i promienną cerą.

Skutki botoksu i pielęgnacja skóry po zabiegu

Wstrzyknięcie botoksu powoduje czasowe osłabienie mięśni w obszarze poddawanym zabiegowi, co prowadzi do spłycenia zmarszczek i zrelaksowania skóry. Zabieg jest często stosowany na czole i w okolicach oczu oraz wokół ust.

Aby utrzymać efekty zabiegu jak najdłużej, warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry po jego wykonaniu. Oto kilka ważnych wskazówek:

  • unikaj pocierania, masowania lub naciskania na miejsce wstrzyknięcia przez 24 godziny po zabiegu, aby nie rozprowadzić toksyny poza miejsce iniekcji;
  • przez pierwsze 4 godziny po zabiegu staraj się utrzymać pozycję siedzącą lub pionową, należy unikać kładzenia się na płasko;
  • unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, solarium czy gorących kąpieli przez co najmniej 24 godziny po zabiegu;
  • nawilżaj skórę, stosując łagodne, hipoalergiczne kremy nawilżające;
  • chroń skórę przed bezpośrednim słońcem, stosując kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym z SPF co najmniej 30.

Efekty botoksu utrzymują się zwykle od 3 do 6 miesięcy, po czy zabieg można powtórzyć.

Dlaczego prawidłowa pielęgnacja po zabiegu jest ważna?

Dbanie o skórę po zabiegu botoksu jest kluczowe, aby zapewnić jej zdrowy i młodzieńczy wygląd oraz utrzymać efekty samego zabiegu. Stosowanie się do zaleceń lekarza, przeprowadzającego zabieg, pomaga uniknąć ewentualnych komplikacji, takich jak rozprzestrzenianie się toksyny botulinowej poza obszar wstrzyknięcia czy podrażnienia skóry, która po botoksie może być delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest dbanie o jej nawilżenie i ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.