Cover Image

Dlaczego z wiekiem przybywa nam zmarszczek?

Październik 14, 2020
Czas czytania: 5 minut

Mimo że nie zawsze od razu to zauważamy, to skóra zaczyna się starzeć się już około dwudziestego piątego roku życia. Najczęściej proces ten rozpoczyna się od powstawania zmarszczek mimicznych, przechodząc potem w kurze łapki, zmarszczki między brwiami, a w późniejszym czasie także oznaki starzenia widoczne na policzkach, czy skórze szyi. Jednak dlaczego tak jest? Dlaczego wraz z wiekiem przybywa nam zmarszczek? I czy jest coś, co możemy zrobić, żeby poczuć się młodziej i bardziej atrakcyjnie?

Jak powstają zmarszczki? 

Oczywiście proces starzenia się jest czymś normalnym. To wynik zmian i licznych procesów biologicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Poszczególne komórki z czasem zaczynają pracować w nieco odmienny sposób, a ich zdolność do regeneracji stale się zmniejsza. Wszystko to sprawia, że skóra jest cieńsza, a przy tym mniej elastyczna i promienna.  

Żeby zrozumieć, dlaczego z wiekiem przybywa nam oznak starzenia, warto zastanowić się, czym w ogóle są zmarszczki. To załamanie struktury skóry oraz znajdującego się pod nią warstwy tworzonej przez włókna kolagenu i elastyny. Każdy kolejny rok sprawia, że w naszej skórze jest coraz mniej tych ważnych elementów. Jednocześnie zaczyna w niej brakować także kwasu hialuronowego, czyli naturalnego podskórnego „wypełniacza” i witamin A, E i C, które wspierają regenerację komórek. Gdy wszystkie te czynniki łączą się ze sobą, naturalna “konstrukcja” zapewniająca skórze napięcie zaczyna ulegać degradacji, co obserwujemy, jako pojawiające się z wiekiem zmarszczki.

Czynniki przyspieszające powstawanie zmarszczek

Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na szybsze powstawanie niechcianych zmian. Mówiąc ogólnie, możemy podzielić je na czynniki wewnętrzne, takie jak nasze geny, schorzenia towarzyszące, czy zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także czynniki zewnętrzne, w tym szkodliwe promieniowanie, dym papierosowy, samochodowe spaliny i inne zanieczyszczenia. Naszej skórze nie służą też nasze negatywne nawyki.

Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Dieta. Jeśli spożywane przez nas posiłki nie zawierają odpowiedniej porcji witamin, nasza skóra w szybkim tempie straci elastyczność i młody wygląd. Badania dowodzą, że dieta uboga w witaminy i minerały, a bogata w związki powodujące powstawanie wolnych rodników może przyśpieszyć proces starzenia się skóry nawet o kilka lat.
  • Palenie papierosów. O szkodliwości tytoniu nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Warto jednak przypomnieć, że palenie ma szkodliwy wpływ szczególnie na naszą skórę. Z jednej strony chodzi o gromadzenie się w naszym organizmie toksyn, z drugiej - o tworzenie się charakterystycznej zmarszczki palacza.
  • Alkohol. To kolejna używka, która w negatywny sposób wpływa na naszą skórę. Alkohol odpowiedzialny jest za szybsze powstawanie oznak starzenia, co związane jest z wytwarzaniem dużej ilości wolnych rodników.
  • Odwodnienie. Badania pokazują, że większość Polaków nie wypija odpowiedniej ilości wody. Zbyt często sięgamy też po słodzone, chemiczne propozycje, które nie wspierają regeneracji komórek. Wszystko to prowadzi do odwodnienia i szybszego starzenia się.
  • Opalanie. Chodzi zarówno o ekspozycję na naturalne promienie słoneczne, jak i na promieniowanie stosowane w solarium. Kontakt naszej skóry z tymi czynnikami prowadzi do nieodwracalnych zmian, które nie tylko powodują występowanie zmarszczek, ale też mogą prowadzić do zmian nowotworowych.
  • Stres. To ogromne zagrożenie zarówno dla naszego zdrowia, jak i wyglądu naszej skóry. Stres sprawia, że w naszym organizmie wydziela się kortyzol, który uszkadza fibroblasty produkujące kolagen, co przyczynia się do degradacji tego włókna. 

Nasza oferta

Chociaż pojawianie się zmarszczek jest elementem naturalnego procesu, to każdy z nas chce być najlepszą wersją siebie. Dlatego jeśli z przerażaniem zauważasz niekorzystne zmiany, nie załamuj się! Istnieje wiele nowoczesnych metod, które pozwalają uzyskać efekt młodego, świeżego wyglądu. Ważne jest jednak, by skorzystać z pomocy specjalisty. Dlatego jeśli chcesz postawić na siebie i znowu wyglądać olśniewająco, zapraszam do mojego gabinetu. Oferuję szereg specjalistycznych zabiegów wygładzających zmarszczki mimiczne, a także rozwiązań, które przywracają utraconą objętość tkanek. Metody, które proponuję swoim pacjentom, są zawsze dostosowane do indywidualnych wskazań i potrzeb. Podstawą jest szczera rozmowa, obserwacja i wspólne ustalenie najlepszej drogi.